Теорія:

Найважливішими природними джерелами вуглеводнів є корисні копалини — природний газ, нафта і кам'яне вугілля.
Природний газ
Природний газ являє собою суміш газоподібних вуглеводнів. Основним компонентом є метан, об'ємна частка якого становить до \(98\) %. До складу природного газу входять також етан, пропан і бутан.

Природний газ використовується як паливо. Він повністю згоряє без диму і кіптяви, не утворює золи, виділяє багато тепла. На відміну від інших видів палива легко транспортується по трубопроводах.

Метан, що міститься у природному газі використовується, як хімічна сировина. З нього отримують водень, чадний газ, ацетилен, а від них починаються різноманітні ланцюги хімічних перетворень, що призводять до утворення спиртів, ацетону, оцтової кислоти та інших речовин.

Етан і пропан перетворюють в етен і пропен — найважливішу сировину для виробництва полімерів.
 
Суміш пропану і бутану у вигляді зрідженого газу використовується як паливо.
Нафта
Нафта являє собою суміш рідких і твердих речовин. Це насичені і циклічні вуглеводні, в яких містяться \(5\) і більше атомів Карбону.

Приблизно \(90\) % усієї видобутої нафти використовується як паливо. Сьогодні нафта — основне джерело енергії. Рідке паливо є зручним: воно висококалорійне, легко транспортується, містить мало домішок.

Близько \(10\) % нафти використовується як сировина для отримання багатьох тисяч органічних сполук: пластмас, синтетичних волокон, каучуків, барвників, розчинників, отрутохімікатів, тощо.
Кам'яне вугілля
Вугілля — вид викопного палива, що утворилося з частин древніх рослин під землею без доступу кисню. Вугілля було першим з використовуваних людиною видів викопного палива.

В результаті переробки кам'яного вугілля отримують кокс і ряд органічних сполук (бензол, фенол, тощо).