Статева система
Риби, як правило, є роздільностатевими тваринами. Статеві залози представлені парними сім'яниками (молоками) у самців і яєчниками у самок. У яєчниках дозрівають яйцеклітини — ікринки. У сім'яниках дозрівають чоловічі статеві клітини — сперматозоїди.
Розмноження риб. Нерест
Процес розмноження у риб називають нерестом, а переміщення риб до місць нересту — нерестовою міграцією. Під час дозрівання статевих клітин у риб проявляється інстинкт розмноження, і вони переміщаються у місця, найбільш сприятливі для розвитку їх майбутнього потомства. Там самки викидають ікринки в воду. Самці обливають яйцеклітини насіннєвою рідиною зі сперматозоїдами. Таке запліднення ікри називається зовнішнім.
Розвиток риб
Після процесу запліднення (злиття сперматозоїда з яйцеклітиною) в ікринках відбувається розвиток багатоклітинного зародка. Після завершення цього процесу з ікринок виходять личинки. Спочатку вони живуть за рахунок залишків поживних речовин ікринки — жовткового мішка, а після його зникнення починають харчуватися мікроскопічними водоростями, інфузоріями. Підростаючи, вонимальки переходять на харчування більшими тваринами — дафніями, циклопами або іншими рачками, стають схожими на дорослих риб і відрізняються від них лише розмірами. Молодих рибок називають мальками.
 
розвиток риби.jpg
 
Кількість ікри, яка відкладається, у різних видів риб сильно відрізняється. У більшості видів кожна доросла самка здатна щорічно відкладати сотні тисяч ікринок. Так, самка річкового окуня викидає до \(300\) тис. ікринок, а самка риби-місяця — до \(300\) млн.
Така величезна плодючість риб пов'язана з тим, що ікринки, личинки і мальки риб є беззахисними перед безліччю ворогів. Їх пожирають хижі личинки комах, рачки, медузи, жаби, вужі, птиці, та самі риби. Тому далеко не усі з потомства риб доживають до дорослого віку.

Турбота про потомство
У риб з малої плодовитістю проявляється турбота про потомство. Такі риби підшукують місця для відкладання ікри і оберігають її від ворогів на усіх етапах розвитку. Вони відкладають ікру в поглиблення дна (лососі), будують гнізда (колючка), носять ікру в роті (тілапія) або на тілі (риба-голка, морський коник).
 
морський_коник.jpg
 
Турбота про потомство у риб є несвідомою (інстинктивною). Інстинкт «турботи» діє тільки до тих пір, поки личинки є безпорадними. Коли вони починають добре плавати, батьки їх залишають.

Деякі види риб, наприклад, акваріумні гуппі, молліенезіі, мечоносці, зберігаються у природі завдяки живородінню. Запліднені ікринки затримуються в яйцеводах самок, і личинки, які з'являються з них, здатні до самостійного життя.