Загальні ознаки, за якими відрізняють птахів
Тіло цих тварин вкрите пір'ям. Шкірні залози практично відсутні. Органами руху є дві пари кінцівок, передня з яких перетворилася на крила і використовується для польоту. Для наземного руху використовується задня пара ніг, які вкриті лусками і мають кігті. Органами слуху є внутрішнє і середнє вухо. Вхідні отвори середнього вуха прикриті ззовні барабанною перетинкою. Очі мають повіки. Зубів немає. Є грудна клітка. Кожне ребро складається з двох частин із рухомим з'єднанням. Органами дихання є легені. Газообмін птахи здійснюють завдяки атмосферному кисню. Розмноження відбувається на суходолі. Самки відкладають відносно великі яйця, зовні вкриті жорсткою вапняною шкаралупою. Температура тіла є постійною і не залежить від температури навколишнього середовища.
 
2-птах.JPG
Загальні ознаки, за якими відрізняють наземних ссавців
Тіло ссавців вкрите хутром. У шкірі багато різноманітних залоз, серед який є й молочні, що притаманні тільки ссавцям. Органами руху є дві пари ніг. Окрім внутрішнього і середнього, є й зовнішнє вухо. Очі мають повіки з віями. Зуби не однакові й поділяються за формою та функціями на різці, ікла і кутні зуби. Є грудна клітка. Органами дихання  легені. Газообмін ссавці здійснюють завдяки атмосферному кисню. Грудна порожнина відділена від черевної спеціальною м'язовою перегородкою — діафрагмою. Розмноження відбувається на суходолі. Характерною особливістю більшості ссавців є живонародження. Самки вигодовують дитинчат молоком. Температура тіла є постійною і не залежить від температури навколишнього середовища.
 
вивірка.jpg
Загальні ознаки, ща якими відрізняють водних ссавців
Тіло ластоногих вкрите хутром, а у китоподібних хутра немає. Під шкірою є товстий шар жиру. У шкірі багато різноманітних залоз, серед яких є молочні, що притаманні тільки ссавцям. Органами руху є дві пари кінцівок. У представників ряду Ластоногих передні і задні кінцівки перетворилися на ласти. У представників ряду Китоподібних передня пара кінцівок перетворилася на ласти, а задня відсутня. Органом, завдяки якому ці тварини рухаються у воді, є горизонтальний плавець на задньому кінці тіла. Очі мають повіки, вій у більшості немає. Зовнішнє вухо у китоподібних відсутнє. У деяких водних ссавців зуби не розвинені. Є грудна клітка. Органами дихання є легені. Для газообміну водні ссавці використовують атмосферний кисень, для чого повинні періодично спливати на поверхню води. Грудна порожнина відділена від черевної спеціальною м'язовою перегородкою — діафрагмою. Розмноження ластоногих відбувається на суходолі, а китоподібних — у воді. Самки водних ссавців після народження годують дитинчат молоком. Температура тіла є постійною і не залежить від температури навколишнього середовища.
 
 
дельфін4.jpg
 
Джерела:
Біологія. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Костіков І., Волгін С., Додь В., Сиволоб А., Довгаль І., Скрипник Н., Ягенська Г., Толстанова Г., Ходосовцев О. - Київ: Освіта, 2015. с. 126 — 127.