Загальні ознаки, за якими відрізняють кісткових риб
Риби живуть у водному середовищі. Зовні тіло риб вкрите лускою. Шкіра містить багато слизових залоз. Органами руху є плавці (кінцівки): парні (передні — грудні та задні — черевні) і непарні (спинні, хвостовий і анальний). Важливим органом чуття є бічна лінія. Органом слуху є внутрішнє вухо. Очі не мають повік. Зуби однакові за формою і функціями. Ребра виконують функцію захисту внутрішніх органів і слугують опорою для тулубової мускулатури. Газообмін риби здійснюють через зябра, використовуючи для цього розчинений у воді кисень. Розмножуються риби у воді. Самки більшості риб мечуть ікру (яйцеклітини), яку самці поливають молоками (сперматозоїди). З ікринок риб вилуплюються личинки. Температура тіла у риб є непостійною і залежить від температури водного середовища.
 
10-риба.jpg
Загальні ознаки, за якими відрізняють амфібій
Зовні тіло амфібій вкрите голою шкірою з численними слизовими залозами. Органами руху є дві пари ніг. Органами слуху є внутрішнє і середнє вухо. Вхідний отвір середнього вуха прикритий ззовні барабанною перетинкою. Очі земноводних мають повіки. Зуби погано розвинені, вони однакові за формою і функціями. Ребер немає. Органи дихання у дорослих амфібій — легені, а у личинок — зябра. Також в амфібій розвинений газообмін через шкіру. Розмноження відбувається у воді. Самки мечуть ікру. З ікринок виходять личинки — пуголовки. Температура тіла земноводних непостійна, вона залежить від температури навколишнього середовища.
 
жаба1.jpg
Загальні ознаки, ща якими відрізняють наземних рептилій
Зовні тіло рептилій вкрите роговими лусками і щитками. Шкірні залози відсутні. Органами руху є дві пари ніг. Органами слуху є внутрішнє і середнє вухо. Вхідні отвори середнього вуха прикриті ззовні барабанною перетинкою. Очі мають повіки. Зуби добре розвинені й однакові за формою і функціями. У черепах зуби відсутні. Частина ребер, що містяться ближче до голови, з'єднані грудиною й утворюють грудну клітку. Органами дихання  парні легені. Газообмін здійснюється виключно завдяки атмосферному кисню. Розмноження рептилій відбувається на суходолі. Самки відкладають яйця, вкриті щільною гнучкою оболонкою. Температура тіла непостійна і залежить від температури навколишнього середовища.
 
ящірка18.jpg
Загальні ознаки, за якими відрізняють водних рептилій
Тіло цих тварин вкрите роговими лусками і щитками. Шкірні залози відсутні.
Органами руху є дві пари ніг. Передня пара ніг у морських черепах перетворилася на ласти. Органами слуху є внутрішнє і середнє вухо. Вхідні отвори середнього вуха прикриті ззовні барабанною перетинкою. Очі мають повіки. Зуби добре розвинені й однакові за формою і функціями. У черепах зуби відсутні. Є грудна клітка. Органами дихання є легені. Газообмін водні рептилії здійснюють завдяки атмосферному кисню, для чого повинні періодично спливати на поверхню води. Розмноження водних рептилій відбувається на суходолі. Самки відкладають яйця, які вкриті щільною гнучкою оболонкою. Температура тіла непостійна і залежить від температури навколишнього середовища.
 
морська черепаха1.jpg
 
Джерела:
Біологія. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Костіков І., Волгін С., Додь В., Сиволоб А., Довгаль І., Скрипник Н., Ягенська Г., Толстанова Г., Ходосовцев О. - Київ: Освіта, 2015. с. 125 — 126.