Значення птахів
Багато птахів у період вигодовування пташенят регулюють чисельність комах і дрібних гризунів, стримують збільшення чисельності комах-шкідників сільськогосподарських культур і лісу, переносників збудників небезпечних захворювань тварин і людини. Велика синиця, наприклад, за добу з'їдає таку масу комах, яка дорівнює масі її тіла. У період вигодовування пташенят вона прилітає з кормом до гнізда \(350\) — \(400\) разів на добу.
 
Хижі птахи полюють на дрібних гризунів і регулюють їх чисельність.
 
2сова.jpg
 
Птахи беруть участь у запиленні рослин, поширення плодів і насіння. Вони поїдають насіння бур'янів, скльовують соковиті плоди вишні, горобини, чорниці, малини та інших рослин. Насіння цих рослин захищені щільними оболонками, вони не перетравлюються в органах травлення птахів, що зберігає можливість їх проростання. Птахи постійно переміщаються і разом з послідом розносять насіння.
 
Харчуючись жолудями, сойка запасає їх на зиму, ховаючи у лісовій підстилці, часто несучи жолуді далеко від дуба. Проте, вона не завжди з'їдає свої запаси, і з 
уцілілих жолудів на нових місцях виростають дуби.
 
Птахи (і яйця, що вони відкладають) є джерелом їжі для тварин і людини; пух птахів служить утеплювачем для одягу і предметів домашнього вжитку людини.
Охорона птахів
Турботу про птахів може і повина проявляти кожна людина. Найдоступніші способи турботи про збереження птахів у природі — виготовлення і розвішування штучних гніздівель: дуплянок, шпаківень, синичників, в яких поселяються синиці, шпаки, горихвістки, стрижі і інші птахи, а також посадка навколо садів живоплотів з колючих чагарників.
 
Узимку, особливо в сильні морози, птахам може не вистачати кормів. Влаштовуючи годівнички, ми рятуємо птахів від голоду і допомагаємо їм пережити важкий час.
 
годівнички.png
 
Одомашнення птахів
З усіх птахів люди приручили і одомашнили невелике число видів, і перш за все щоб отримувати м'ясо, яйця, пір'я і пух.
 
Перших птахів люди приручили давно. У Стародавній Індії одомашнили диких кур. Дику індичку з лісів Північної Америки одомашнили мексиканські індіанці. Породи домашніх качок походять від дикої качки-крижні, а породи гусей — від сірого гусака і гуся сухоноса, яких приручили у Китаї, Європі та Стародавньому Єгипті.
 
домашні.jpg
 
На першому місці по розведенню домашніх птахів стоять кури. Домашні кури скоростиглі, мають ніжне, смачне м'ясо, несуть багато яєць (до \(200\) — \(300\) яєць на рік).
На даний час існує безліч порід курей. За господарськими ціностями їх зазвичай ділять на яйценосних, м'ясних і курей змішаної продуктивності.
 
Кур вирощують на птахофабриках. Яйця поміщають в автоматизовані апарати — інкубатори. У них підтримують необхідну для нормального розвитку зародків температуру і вологість. Через три тижні з яєць вилуплюються курчата.
 
ферма.jpg