Теорія:

Ссавці діляться на два підкласи.
 
Підклас Першозвірі (Клоачні, або Яйцекладні): представники — качкодзьоб і єхидна.
 
Підклас Справжні звірі ділиться на інфракласи: Сумчасті (кенгуру, сумчасті вовки, сумчасті ведмеді, тощо) і Плацентарні, або Вищі звірі.
 
класи ссавців.jpg
Підклас Першозвері (Клоачні, або Яйцекладні)
Тварини цього підкласу збереглися в Австралії та на прилеглих до неї островах. Єдиний ряд Першозвірів — Однопрохідні. Він включає два сімейства — Качкодзьобові (\(1\) вид) і Єхиднові (\(5\) видів).
 
Єхидна.jpg
Єхидна
  
качконіс2.jpg
Качкодзьоб

Один з представників сучасних першозвірів — качкодзьоб живе у спокійних водоймах. Його тіло вкрите густою шерстю, яке майже не намокає у воді. Він має сплощений хвіст і дзьоб, що нагадує дзьоб качки.
 
Харчується він водними молюсками, рачками, личинками комах. Гніздо влаштовує у норі. Зазвичай самка відкладає у гніздо пару яєць, покритих м'якою рогоподібною оболонкою. Через \(10\) діб насиджування з яєць на світ вилуплюються голі й сліпі дитинчата. Вони натискають дзьобами на молочні залози матері, яка лежить на спині, і злизують густе молоко, що виділяється на шерсть.
 
Інший сучасний представник Першозвірів — єхидна. Це сухопутна тварина, яке живе у заростях чагарників і ховається у норах. Харчується єхидна мурахами, термітами та іншими комахами, витягуючи їх із землі за допомогою довгого липкого язика.
 
Тіло єхидни покрито голками і жорсткої шерстю. Єдине яйце самка виношує у шкірястій сумці на череві. Дитинча, яке з'являється, залишається у сумці близько двох місяців (поки на його тілі не з'являться голки), харчуючись материнським молоком.
 
єхидна_дитина.jpg
 
Відмінні особливості Першозвірів:
 • Первозвері, як Плазуни, мають клоаку (звідси і назва «Клоачні»).
 • Температура тіла цих тварин є невисокою (до \(+30\) ° C) і в залежності від температури довкілля може підніматися або опускатися на п'ять-шість градусів.
Ознаки, що дозволяють віднести Першозвірів до Ссавців:
 • тіло Першозвірів вкрите волоссям або голками.
 • Дитинчат Первозвері, як і всі Ссавці, вигодовують молоком.
Підклас Справжні звірі
Підклас Справжні звірі, або Живородні, включає Сумчастих і Плацентарних ссавців.
Сумчасті ссавці
Сумчасті ссавці народжують недорозвинених дитинчат і доношують їх у сумці (звідси і назва «Сумчасті»).
 
До сумчастих належать сумчасті ведмеді, кенгуру, сумчасті білки, сумчасті кроти, кенгурові щури. Тварини цього ряду поширені в основному в Австралії і на при леглих до неї островах. З сумчастих, що мешкають в Америці, найбільш відомим є північноамериканський опосум.
 
Плацента у сумчастих не утворюється або розвинена слабо. Через це розвиток зародка триває недовго, і дитинча народжується дуже слабким, голим, сліпим і маленьким (ростом усього \(1,5\) — \(3\) см). Новонароджений переповзає у сумку матері, захоплює ротом сосок і «повисає» на ньому. Він настільки слабкий, що не може смоктати, і самка впорскує у його рот молоко шляхом скорочення особливих м'язів. Поступово дитинча починає виходити з сумки, але, зголоднівши або у разі небезпеки, знову забирається у неї.
 
кенгуру01.jpg

Плацентарні ссавці (Вищі звірі)
У вищих звірів добре розвинена плацента — орган, який формується під час вагітності і забезпечує надходження поживних речовин і кисню з крові самки до зародка. Завдяки цьому дитинчата народжуються зазвичай більш розвиненими, ніж у сумчастих.
 
Температура тіла у дорослих плацентарних ссавців є постійною.
 
Справжніх звірів відрізняє хороший розвиток кори великих півкуль переднього мозку і органів чуття. Це допомагає їм орієнтуватися у навколишньому середовищі, пристосовуватися до її змін, рятуватися від ворогів, добувати їжу і піклуватися про потомство.
 
До цієї групи належать більшість сучасних ссавців.
 
Основні ряди Плацентарних ссавців:
 • Комахоїдні;
 • Рукокрилі;
 • Ластоноги;
 • Китоподібні;
 • Хоботні;
 • Непарнокопитні;
 • Парнокопитні;
 • Гризуни;
 • Зайцеподібні;
 • Хижі;
 • Примати.