Тип Членистоногі — найбільша група тварин, що населяють нашу планету (понад \(1\) млн видів). Вони зустрічаються скрізь (у наземно-повітряному середовищі, морях і океанах, прісних водоймах, тощо).
Членистоногі — двобічно-симетричні тварини.
Вони мають сегментоване тіло і членисті кінцівки (з чим і пов'язана назва «членистоногі»). 
 
Зовнішній покрив членистоногих — особлива органічна речовина — хітин. Він захищає тіло і виконує функцію зовнішнього скелета (панцира): зсередини до нього прикріплюються м'язи.
Хітиновий покрив погано розтягується і заважає росту тварини. Тому членистоногі періодично линяють (ростуть ступінчасто).

 Хітиновий покрив.png
Відділи тіла

У тілі більшості членистоногих можна розрізнити три відділи:
  • голова, на якій містяться основні органи чуття (які необхідні для орієнтування у просторі (очі, вусики), та ротові органи);
  • груди, на яких розташовані ноги або крила (які виконують функцію пересування);
  • третій (задній) відділ тіла — черевце (містить значну частину внутрішніх органів, які мають функції травлення і розмноження).
     
У павукоподібних і ракоподібних голова і груди зрослися і утворили головогруди. У кліщів між відділами тіла також немає розділення.
 
порівняння членистоногих.png

Членистоногі орієнтуються у просторі за допомогою добре розвинених органів чуттів.
Органами нюху і дотику у членистоногих є вусики і чисельні волоски на поверхні тіла.
Очі, як правило, складні (фасеточні), утворені великим числом простих вічок.

очі_комах.jpg 
 
Зір членистоногих називають мозаїчним: зображення предмета складається з окремих зображень, які сприймаються простими вічками.

У деяких членистоногих дуже гарний слух. Вони сприймають звукові сигнали тонкими слуховими волосками, які розташовані на поверхні тіла і кінцівках.
Більшість членистоногих — роздільностатеві тварини.
З відкладених самками запліднених яєць розвиваються личинки, які ростуть, розвиваються і перетворюються на дорослих особин. Деякі членистоногі, наприклад, павуки, розвиваються без стадії личинки.
 
До типу Членистоногі належать: клас Ракоподібні, клас Павукоподібні і клас Комахи.