Малощетинкові черви
Більшість малощетинкових червів живе в ґрунті (наприклад, дощові черви).
Деякі населяють прісні і солонуваті водойми (наприклад, трубочник).
 
Довжина тіла малощетинкових червів коливається від \(0,5\) мм до \(3\) м. Число сегментів у різних видів становить від \(5\) — \(7\) до \(600\). Усі сегменти тіла у них є однаковими. У статевозрілих особин у передній третини тіла з'являється потовщення — залозистий поясок.
 
дощовий-зразок.jpg
Дощовий черв'як
  
земляной червь.jpg
Австралійський земляний черв'як
 
На кожному сегменті є по чотири пари щетинок — дві пари спинних і дві пари черевних. Невелика кількість щетинок на тілі цих червів і дало назву всьому класу — Малощетинкові.
 
Щетинки є настільки малими, що їх можна виявити тільки на дотик, провівши пальцем від задньої частини тіла тварини (на малюнку зображені черевні щетинки при збільшенні в \(100\) (1) і \(300\) (2) разів).
 
щетинки.jpg

Щетинки допомогають цим тваринам під час руху в ґрунті: загнуті спереду назад, вони допомагають червам утримуватися у нірці і швидко просуватися вперед.

Залозисті клітини шкірного епітелію червів виділяють слиз, який захищає шкіру від висихання і допомагає просуванню у ґрунті.
 
Малощетінкові черви, зокрема дощові черв'яки, мають велике значення у ґрунтоутворенні. Вони перемішують ґрунт, знижують його кислотність, підвищують родючість. Прокладаючи довгі ходи у ґрунті, вони полегшують проникнення води з розчиненими у ній поживними речовинами і повітря до кореневої системи рослин, покращуючи їх ріст.
 
Водні малощетинкові черви сприяють самоочищенню забруднених водойм і є їжею для риб. Малощетинкові черви живляться гниючими залишками рослин, проте серед них є хижаки і паразити.
 
Джерела:
Зображення:
http://factyf.blogspot.com/2017/03/blog-post_26.html