Клас П'явки налічує близько \(400\) — видів. Довжина тіла п'явок — від декількох міліметрів до \(15\) см. 
 
Для представників цього класу характерні наступні ознаки: постійна кількість сегментів тіла (\(33\)), наявність присосок, відсутність щетинок на тілі.
 
П'явки, в основному, мешкають у прісних водоймах, деякі — у морях і вологому грунті. У тропіках є сухопутні види. Усі п'явки — або паразити, які харчуються кров'ю хребетних тварин, або хижаки, що поїдають дрібних тварин.
 
Тіло п'явки сплощено у спинно-черевному напрямку, з двома присосками — колоротової і задньої. У центрі передньої присоски міститься рот, а задня служить тільки для прикріплення.
 
пиявки прироски.jpg
 
Зовні п'явки схожі з іншими кільчастими червами, проте у них немає щетинок.
З цим пов'язаний спосіб пересування п'явок: вони пересуваються, поперемінно прикріплюючи присоски до різних предметів і хвилеподібно згинаючись.
Велика кількість представників цього виду можуть плавати.
 
пиявка клас.jpg
 
На передніх сегментах п'явок розташовані від однієї до п'яти пар очей.
Зябра відсутні. Дихання здійснюється через усю поверхню тіла.
 
П'явки, які смокчуть кров, у ротовій порожнині мають гострі хитинові зубчики. На кожній щелепі їх є \(90\) (разом — \(270\)). Слинні залози п'явок виділяють особливу речовину — гірудин, яка перешкоджає згортанню крові як у ранці на тілі жертви, так і у шлунку самої п'явки (тому ранки, нанесені п'явками, довго кровоточать).
 
пиявка присоски.png
 
У шлунку є так звані кишені для запасання висмоктаної крові. Тому проміжки часу між прийомами їжі у п'явок можуть бути дуже великими — до декількох тижнів.
 
У п'явок краще, ніж у інших червів, розвинена нервова система. Органи чуттів сприймають світлові, хімічні, механічні та інші подразнення.
 
П'явки — гермафродити. Після спарювання вони відкладають численні кокони з різною кількістю яєць.
 
П'явки є їжею для риб. Деякі п'явки, що смокчуть кров, завдають великої шкоди рибам, птахам, звірам, людині.
Медичну п'явку здавна використовують у медицині при гіпертонії і загрозах крововиливів.