Хордові — це вищий тип тваринного царства, який об'єднує більше \(40\) тисяч сучасних видів тварин. Ці тварини дуже різноманітні за зовнішнім виглядом, способом життя та умовами проживання. Хордові живуть на поверхні суші, у товщі ґрунту, у воді, та літають у повітрі.
  
Загальні ознаки будови хордових тварин:
 
  • наявність внутрішнього осьового скелета, основу якого становить щільний, пружний і еластичний спинний тяж — хорда. Вона утворюється у всіх хордових на ранніх стадіях розвитку їх зародків (у нижчих хордових вона зберігається усе життя, у вищих — є лише у зародків, у дорослих замінюється хребтом).
  • Нервова система має вигляд трубки, що міститься на спинний стороні — над хордою (утворюється з шару ектодерми). У вищих хордових передній відділ нервової трубки розростається і утворює головний мозок.
  • Усі хордові — двобічно-симетричні тварини. Уздовж їх тіла проходить травна трубка — кишечник, що починається ротом, містить стравохід і шлунок, та закінчується анальним отвором.
    У всіх хордових тварин у зародковому розвитку є зяброві щілини — парні поперечні отвори, які пронизують передній відділ травної трубки.
  • Кровоносна система хордових — замкнута. Серце міститься на черевній стороні тіла під травним каналом.
Тип Хордові включає три підтипи: Головохордові (Безчерепні), Покривники і Черепні (Хребетні).
 
Класифікація Хордових:

 класифікація хордових.png 
 
Підтип Головохордові (Безчерепні) представлен невеликою групою морських хордових і включає один клас — Ланцетники, до якого належать близько \(30\) видів дрібних тварин. Назва «безчерепні» говорить про те, що представники цього підтипу не мають черепа і головного мозку.
  
Будова безчерепних є досить примітивною:
  • хорда протягом усього життя служить їм внутрішнім скелетом;
  • функції центральної нервової системи виконує нервова трубка.

Підтип Покривники, включає близько \(1500\) видів морських хордових тварин. Цей тип об'єднує класи Асцидії та Сальпи. У покривників основні ознаки типу Хордові чітко виражені лише у личинковому віці.

На початковому етапі життя покривники є вільноплаваючими личинками, які рухаються за допомогою хвоста. Личинки покривників мають складну будову, подібну з будовою ланцетника. У міру того як личинка перетворюється на дорослу особину, її будова спрощується. У дорослому віці у більшості з них немає хорди і нервової трубки. Тіло дорослого покривника міститься у драглистій оболонці-туніці, і нагадує мішок з двома воронками, через які входить і виходить вода. З водою тварина отримує кисень для дихання і їжу — органічні частинки. Покривники — гермафродити. Багато видів розмножуються брунькуванням, утворюючи колонії.
 
Підтип Хребетні об'єднує більшість видів хордових. До цього підтипу належать Класи: Круглороті, Хрящові і Кісткові риби, Земноводні, Плазуни, Птахи і Ссавці. За будовою і способом життя Хребетні є на вищому рівні організації, ніж Безчерепні і Покривники.
На відміну від малорухомих безчерепних, які пасивно харчуються, предки хребетних перейшли до активного пошуку їжі і пов'язаному з цим пересуванню. Це призвело до розвитку потужного внутрішнього скелета і мускулатури, вдосконалення процесів дихання, харчування, кровообігу, виділення, органів чуття і центральної нервової системи.
Осьовим скелетом більшості хребетних служить хребетний стовп (звідси назва підтипу), який виконує опорну функцію і є своєрідним футляром для спинного мозку, тим самим захищаючи його.