Більшість комах веде поодинокий спосіб життя. Проте, є і суспільні комахи: мурахи, бджоли, джмелі, оси, терміти.
 
Суспільні комахи живуть організованими групами (сім'ями). Спільнота цих комах є однією великою родиною. У родині є окремі групи, які виконують різні функції: збирають їжу, діляться нею один з одним, доглядають за личинками, охороняють гніздо. Члени сім'ї не здатні жити ізольовано один від одного.
Руді лісові мурахи
Руді лісові мурахи живуть великими сім'ями у мурашниках, що складаються з надземної частини і підземного гнізда.
 
мурашник.jpg

Найчисленнішу групу населення мурашників складають безкрилі робочі мурахи (безплідні самки). Число їх іноді сягає мільйона. Вони добувають корм, ремонтують і чистять мурашник, доглядають за коконами з лялечками, годують личинок, обороняють мурашник у разі нападу ворогів.
 
Мурахи спілкуються, торкаючись один до одного вусиками, ніжками і головою. Крім того, у них існує «хімічна мова» — вони виділяють особливі речовини, якими мітять свої доріжки. По запаху мурашки упізнають родичів і ворогів. Спосіб життя мурах свідчить про те, що їм властиві інстинкти.
 
У глибині гнізда міститься самка — цариця. У неї немає крил (вона обламує їх після шлюбного польоту). Все життя вона відкладає яйця, а вся турбота про мурашник лежить на робочих мурахах. Раз на рік, у кінці весни — на початку літа з лялечок виходять молоді крилаті самки і самці і виконують шлюбний танок. Після спарювання самці гинуть, а самки опускаються на землю, скидають крила і засновують нове гніздо. Нерідко вони потрапляють у той самий мурашник, у якому відбувався їх розвиток.
 
Медоносна бджола
До суспільних комах належить медоносна бджола. Цих комах здавна розводить людина. Людина отримує від бджіл: віск, мед, різні лікарські препарати (прополіс, бджолину отруту, бджолине молочко). Медоносні бджоли живуть великими сім'ями (до \(100\) тис. особин), які живуть у вулику.
 
Бджолина сім'я складається з матки (самки, яка відкладає до \(2000\) яєць на добу), трутнів (самців) і великого числа робочих бджіл (безплідних самок). Робочі бджоли будують стільники, чистять комірки, годують личинок, вентилюють вулик, збирають нектар, охороняють вулик від ворогів. Сім'ю бджіл називають роєм. Матка живе близько п'яти років, робочі бджоли — близько року.

бджола_рій.jpg 
 
Навесні, у травні — червні, у бджолиній сім'ї з лялечок з'являються нова матка і кілька десятків самців — трутнів (самці не беруть участі у роботі, їх завдання — запліднення матки). Стара самка з частиною робочих бджіл залишає вулик — відбувається роїння. Бджолярі збирають рій і поселяють його у новому вулику. Восени робочі бджоли виганяють трутнів, що залишилися з вулика, і вони гинуть.
 
Бджоли спілкуються одна з одною, як і мурахи, за допомогою дотиків і речовин, що виділяються. У бджіл ще є «мова танцю». За допомогою особливих рухів тіла і переміщень одна бджола може повідомити іншим, де знаходяться багаті нектаром квітучі рослини.
 
Поведінка суспільних комах є настільки складною, що наводить багатьох людей на думку, що вони є розумними істотами. Однак ці дії тварин є інстинктивними, несвідомими. Складна поведінка комах називається інстинктивною.
Інстинкт — сукупність вроджених форм поведінки, закріплених спадково і притаманних певному виду тварин.