Деякі комахи, особливо ті, що смокчуть кров, можуть бути носіями збудників небезпечних хвороб людини і тварин.
Комахи — збудники хвороб і паразити людини
Малярійні комарі — переносники збудників малярії.
Малярійний і звичайний комарі — кровосисні комахи, а їх личинки, що розвиваються у воді, харчуються мікроорганізмами і різноманітними органічними залишками. Дихають личинки атмосферним повітрям за допомогою дихальної трубочки.
 
Малярійного комара можна відрізнити від звичайного комара по посадці: звичайний комар тримає тіло паралельно поверхні, на якій сидить, а малярійний комар — під кутом.
 
комар.jpg малярійний комар.jpg
 
Відрізняються і їх личинки. Личинки малярійного комара, піднявшись до поверхні, тримають тіло паралельно поверхневій плівці води, личинки звичайного комара — під кутом до неї.
 
Для скорочення чисельності малярійних комарів проводять осушення боліт, розводять риб, що поїдають личинок і лялечок комарів. Велику роль у зниженні чисельності комарів мають їх природні вороги — комахоїдні птахи (ластівки, стрижі) і бабки.
 
До небезпечних кровосисних комах належать воші і блохи.
На людині паразитує людська воша (паразитування на людині вошей називають педикульозом), викликаючи у людини сильне свербіння. Під час харчування воші можуть передати господареві збудників тифу. Багато видів вошей паразитують на домашніх тваринах.
Самка воші відкладає за своє життя до \(300\) яєць, приклеюючи їх до волосся або ниток одягу. Подовжено-овальні біло-жовті яйця вошей називають гнидами.
 
Блохи — переносники збудників чуми, які потрапляють у тіло блохи при смоктанні крові щурів, та інших гризунів, хворих на чуму, а також людей.
 
Постільний клоп нападає на людину, зазвичай, вночі і смокче кров. День проводить в укриттях — у меблях, за шпалерами. Одна з особливостей клопів — здатність голодувати по декілька місяців. Личинки клопа проходять п'ять вікових груп (линьок), причому для переходу в наступний вік личинка обов'язково повинна кожен раз напитися крові. Якщо цього не відбувається, то чергова линька не настає.
 
Кімнатні мухи живуть у житлі людини, на смітниках, фермах з тваринами. Вони переносять яйця аскарид, збудників черевного тифу, дизентерії, холери.
 
муха11.JPG
 
Великої шкоди тваринництву завдають ґедзі.
Самки ґедзів смокчуть кров тварин. Коли їх багато, то корови, вівці, кози сильно худнуть, знижуються надої молока.
 
гедзь.jpg