Віруси спричиняють різноманітні, часто масові (епідемічні) захворювання. У людини віруси вражають:
  • органи дихання (віруси грипу);
  • травну систему (гастроентерити, гепатити);
  • нервову систему (поліомієліт, енцефаліти, сказ);
  • шкіру та слизові оболонки (кір, герпес, папіломи, вітряна віспа);
  • пригнічують імунні реакції організму (СНІД);
  • призводять до ракових захворювань (онковіруси), тощо.
У тварин віруси спричинюють ящур, чумку собак, чуму курей, у рослин —  жовтушність, мозаїчність, плямистість, некрози, пухлини, тощо.
 
Основними заходами боротьби з вірусними хворобами є:
  • ізоляція хворих організмів від здорових (карантин);
  • лікування з допомогою хімічних антивірусних препаратів (хіміотерапія);
  • профілактичні щеплення для підвищення стійкості організму (імунізація).
Людина використовує віруси у біологічному методі боротьби зі шкідливими видами (личинками кровосисних комарів, гусеницями шовкопрядів, тощо). Віруси використовують і в генетичній інженерії для перенесення генів до клітин бактерій. Учені вважають, що віруси відіграють велику роль в еволюції організмів, оскільки можуть передавати спадкову інформацію від одних особин цих організмів до інших, як у межах одного виду, так і між різними.
ДНК-вмісні віруси
Бактеріофаг Т4 — цей вірус паразитує в бактеріях. Він має дуже складну будову: головку, хвостик і шипи. Після прикріплення до поверхні бактерії бактеріофаг Т4 функціонує як шприц: протикає клітинну оболонку та впорскує всередину клітини свою ДНК. Потім ця ДНК копіюється в клітині, за нею синтезуються вірусні білки й утворюються нові вірусні частинки, які виходять із клітини.
 
бактеріофаг.png
Бактеріофаг \(Т4\)
 
Аденовірус — спричиняє гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), тобто хвороби дихальної системи людини, що супроводжуються кашлем, нежитем, головним болем і підвищенням температури.
 
аденовірус.png
Аденовірус
 
Герпевіруси — вражають найрізноманітніших хребетних — від риб до людини. Більшість населення планети заражена герпевірусом. Зазвичай він перебуває в клітинному ядрі та ніяк себе не виявляє. Проте герпетична інфекція розвивається, якщо місцевий імунітет знижений, причиною чого часто є переохолодження.
 
герпевірус.png
Герпевірус
  
Мімівірус є найбільшим за розміром вірусом, що інфікує амеб. Він також має найбільший і найскладніший вірусний геном.
 
мімівірус.png
Мімівірус
РНК-вмісні віруси
Вірус грипу (в розрізі) — під оболонкою видно молекули РНК у комплексі з білками. Незважаючи на буденність, є вкрай смертоносним. Найстрашніша епідемія вірусу грипу — "іспанка" — вбила до \(100\) мільйонів людей. І нині від вірусу грипу вмирає \(250\) - \(500\) тисяч осіб щороку. Тільки завдяки злагодженій роботі медиків і вчених вдається тримати вірус грипу, що постійно еволюціонує, під контролем.
 
грип.jpg
Вірус грипу
  
Вірус імунодефіциту людини — уражує клітини імунної системи, позбавляючи людський організм природного захисту. Кожна вірусна частинка містить дві ідентичні молекули РНК. У клітині - хазяїні завдяки ферментові — зворотній транскриптазі — на них синтезується ДНК, яка вбудовується у ДНК хазяїна.
 
вірус2.jpg
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ)
  
Риновіруси — спричиняють застуду, оскільки розмножуються в клітинах слизової дихальних шляхів. Зазвичай вони не завдають серйозної шкоди здоров'ю людини, хоча можуть призвести до появи ускладнень у дітей.
 
вірус3.jpg
Риновірус
  
Вірус Ебола — має ниткоподібну форму. Він спричиняє лихоманку Ебола — рідкісне тропічне захворювання, що є одним із найсмертоносніших. Деякі форми вірусу призводить до майже стовідсоткової смерті. У \(2014\) - \(2015\) роках було зареєстровано спалахи захворювання лихоманкою Ебола відразу в кількох місцях земної кулі.
 
вірус4.png
Вірус Ебола
  
Коронавіруси — родина одноланцюгових РНК-вірусів, що включає на травень \(2020\) року \(43\) видів вірусів. Віруси цієї родини уражають людину, котів, птахів, собак, велику рогату худобу, свиней, кажанів, деяких диких хижих ссавців тощо. До цієї родини належить SARS-CoV-2, який спричинив, згідно з міжнародною медичною термінологією, спалах коронавірусної хвороби, що почався в грудні \(2019\) року (Covid-19). Вірус передається переважно під час близьких контактів і повітряно-крапельним шляхом.
 
ковід.jpg
Віріон віруса SARS-CoV-2
Джерела:
Біологія : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл./ В. І. Соболь. – Кам’янець-Подільський : Абетка, 2017. – с. 216 - 218.
Біологія: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів / Р. В. Шаламов, Г. А. Носов, О. А. Литовченко, М. С. Каліберда. — Харків: Соняшник, 2017. — с. 127, 261.