Найнебезпечнішими шкідливими звичками є тютюнокуріння, вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин. Шкідливий вплив спричиняють потрапляння в організм та дія етилового спирту, наркотичних речовин, бензопірену, нікотину, сполук важких металів та ін.
Вплив може бути терато-, мута-, канцерогенним.
Тератогенний вплив — це вплив чинників, що порушують нормальний розвиток тканин і органів і спричиняють вади розвитку. Наприклад, алкоголь, проникаючи крізь плаценту, може чинити пряму токсичну дію на клітини ембріона і плоду, призводячи до різних аномалій, що одержали назву алкогольний синдром плоду.
Мутагенний вплив — це поява під дією різних чинників різних мутацій, які є причиною спадкових захворювань. Наприклад, етиловий спирт є сильним хімічним мутагеном, що може спричиняти різні пошкодження хромосом статевих клітин. У результаті у зародка замість двох статевих хромосом може утворитися одна або три, що призводить до спадкових захворювань (синдром Шерешевського-Тернера — 44+Х, синдром Клайнфельтера — 44+XXY).
Канцерогенний вплив — це дія фізичних, хімічних чи біологічних чинників, що спричиняють утворення та розвиток пухлинних захворювань.
Різноманітність канцерогенних чинників:
- фізичні чинники (йонізуюче випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, інфрачервоне випромінювання, електромагнітне випромінювання, механічні травми тканини);
- хімічні чинники (поліциклічні вуглеводні, бензол та гомологи, нітрозосполуки, важкі метали та їх солі);
- біологічні чинники (віруси, паразитарні організми).
За пріоритетністю небезпеки визначено три основні класи відомих на сьогодні канцерогенів:
- група поліциклічних вуглеводнів, найвідомішим представником яких є бензопірен;
- нітрозосполуки;
- сполуки важких металів (Меркурію, Плюмбуму, Кадмію) та ін.
Доведено, що \(80\) % злоякісних (онкологічних) новоутворень зумовлено хімічними канцерогенами.
Шкідливі звички можуть мати терато-, мута-, канцерогенний вплив на спадковість людини.
Джерела:
Соболь В.І. Біологія: підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. — Кам'янець-Подільський: Вид-во «Абетка», 2017. стр. 177 - 178.