Якщо хочеш мати успіх
- Заздалегідь підготуй план і основні тези свого публічного виступу.
- Під час виступу намагайся уникати повчального тону.
- Вкладай у свою ораторську мову живі емоції. Передати власну небайдужість до проблеми допоможе правильна інтонація. Хочеш справити позитивне враження — говори від душі, але при цьому просто і грамотно.
- Використовуй актуальні дані досліджень, статистики тощо.
- Прибери обридлі штампи з тексту свого публічного виступу. Використовуючи слова, сказані вже не один раз, тим самим ти «заколисуєш» аудиторію.
- У завершенні публічного виступу ефективним є повернення до початку ораторської мови, до повторного акцентування уваги на проблемі.
Зверни увагу!
Розрізняють такі типи публічного мовлення:
- суспільно-політичне (політична доповідь, політичний огляд, соціально-ділова доповідь, промова);
- академічне (наукова доповідь, лекція, наукове повідомлення, огляд, виступ у науковій дискусії);
- судове (звинувачувальна промова, захисна промова);
- урочисте (ювілейна, вітальна промова, виступ на прийомі);
- церковно-богословське (проповідь, звернення до пастви).
Мовний етикет. Правила культури мовлення
- Уникай багатослів'я в будь-якій ситуації спілкування. Відшукай саме ті слова, що допоможуть лаконічно виразити думку. Зайві фрази відволікають увагу від головного предмета мовлення.
- Чітко сформулюй для себе мету майбутнього спілкування.
- Використовуй синонімічне багатство мови. Для кожної конкретної ситуації спілкування добирай відповідні слова. Якщо людина не вміє підбирати слова, що відповідають вимогам тієї чи іншої ситуації спілкування, значить, вона не володіє культурою мовлення.
- Намагайся знаходити спільну мову з будь-яким співрозмовником. Незалежно від манери спілкування візаві, дотримуйся принципів культури мови.
- Ніколи не відповідай грубістю на грубість. Не опускайся до рівня свого погано вихованого співрозмовника. Дотримуючись принципу «око за око» в подібній ситуації, демонструватимеш тільки відсутність власної культури мовлення.
- Будь уважним до співрозмовника, слухай його думку і стеж за ходом його розповіді. Неодмінно відповідай партнеру по спілкуванню, якщо він потребує поради або уваги.
- Під час розмови або публічного виступу не дозволяй емоціям пересилювати розум. Зберігай самоконтроль і самовладання.
- Спілкуючись із співрозмовником, не переймай його стиль спілкування: дотримуйся своїх позитивних мовних звичок. Звичайно, необхідно шукати спільну мову з будь-ким, але наслідуючи чужу манеру спілкування, ти втрачаєш свою індивідуальність.
Джерела:
Ораторське мистецтво : навч.-метод. посіб. / авт.-уклад. : І. М. Плотницька, О. П. Левченко, З. Ф. Кудрявцева та ін. ; за ред. І. М. Плотницької, О. П. Левченко. – 2-ге вид., стер. – К. : НАДУ, 2011. – 128 с