Презентація може бути просто набором картинок з підписами, позбавлена смаку, а може стати справжнім цвяхом навчальної програми. Головне — правильно її підготувати та використати. Це особливо актуально зараз, коли школи часто перебувають на дистанційному навчанні й можливості демонстрації матеріалу обмежені, а в онлайн-форматі увагу школярів утримати важче. Наші поради допоможуть зробити презентацію яскравою, ефектною та ефективною — ви ж шукали саме такий інструмент?
Переваги та особливості презентації
Головна перевага презентації полягає в тому, що вона поєднує різні типи інформації: вербальну, зорову та слухову. Це дозволяє «достукатися» до дітей з різними типами сприйняття: і тих, хто краще сприймає матеріал на слух, і тих, кому простіше прочитати все самостійно, і тих, кому більше підходить візуальна подача. Тому грамотно складена презентація може прикувати увагу слухачів. Однак, щоб вона була ефективною, необхідно добре підготуватися та продумати план.
Що має бути в кожній презентації?
1. Точна структура. Презентація має починатися з «обкладинки», де написано тему. Якщо виступ довгий, то спочатку краще позначити ключові моменти, про які піде мова, уявити міні-план.
2. Приклади. Менше теорії — більше життя! Презентація повинна не лише демонструвати формули та правила, а й показувати приклади. Кожне теоретичне положення підкріплюйте ілюстративним матеріалом, що допомагає засвоїти основну інформацію.
3. Зображення. Картинки та фотографії це те, що допоможе привернути увагу до виступу. Використовуйте цікаві та красиві зображення, які стосуються теми, щоб не втратити увагу слухачів.
4. Ритм. Презентація має бути просто полотном тексту чи, навпаки, нескінченним потоком картинок. Тому пограйте з різними типами інформації та зробіть презентацію з чітким ритмом: 1 слайд — текст, 2 слайд — текст, 3 слайд — картинка, 4 слайд –— діаграма. Або: текст — картинка — текст — картинка — текст — діаграма.
Як робити не треба: чек-лист прийомів, які зіпсують будь-яку презентацію
А тепер розберемо моменти, яких слід уникати, і продемонструємо конкретні невдалі приклади:
1) Бадьора музика. Музичний супровід зазвичай лише відволікає слухача. У презентації можуть використовуватися аудіо- та відеодоріжки, але краще, якщо вони закріплені за окремим слайдом, ніж музика звучить постійно.
2) Недоречна анімація. Те, що в PowerPoint можна легко зробити анімацію, не означає, що потрібно використовувати всі запропоновані можливості. Недоречна анімація тільки забирає час і перетягує увагу на себе, збиває з пантелику.
3) Багато декоративних елементів. Велика кількість кольорів і малюнків теж не піде на користь: діти відволікатимуться або навіть сміятимуться над таким недоречним райдужним виконанням.
4) Кольори, що не відповідають одне одному. Кольори шрифту та фону — це дуже важливо. Вони повинні добре поєднуватись, а текст має бути зручно читати навіть із задньої парти.
5) Підкладка-картинка — це не завжди гарна ідея. Знову ж таки, вона відволікає увагу. Наприклад, на тлі машини, будинку тощо текст читати незручно.
6) Мало вільного місця. На слайді має бути багато «повітря», усьому має вистачати місця. Уникайте нагромадження матеріалу, краще зробити додатковий слайд.
7) Простирадла тексту. Велика кількість текстів може лише пошкодити презентації. Це нудно, і такий слайд вкрай незручно сприймати, особливо якщо очікується очне заняття, а дитина з поганим зором сидить далеко від екрану.
Як робити треба: принципи створення гарної презентації
1) Кількість тексту. Обмежте кількість тексту. 1 слайд = 1 ідея. Також контролюйте кількість речень та слів у реченні. 1 слайд = 3-4 речення, 1 речення = не більше 10 слів.
2) Розмір шрифту. Вибирайте такий кегль, який добре видно навіть із задньої парти. Рекомендується використовувати 22-24-й кегль для очних занять і 20-й для демонстрації на екрані під час дистанційного уроку.
3) Стиль шрифту. Так, готичний шрифт виглядає красиво та цікаво, але він абсолютно не читається у презентації. Віддавайте перевагу звичним стилям: Times New Roman, Calibri, Arial та Cambia.
4) Колір фону. Якщо ви показуєте презентацію в класі, то оптимально вибрати темний шрифт на світлому фоні. Якщо передбачається демонстрація на екрані комп'ютера, у тому числі за дистанційного формату занять, краще вибрати світлий шрифт на темному фоні.
5) Зображення. Візуальний матеріал слід вибирати так, щоб він був в одній стилістиці: картинки/мультяшки, абстрактні зображення/інфографіка або реалістичні фотографії. Не треба змішувати те й інше, це руйнує єдність стилю та виглядає еклектично.
6) Кількість слайдів. Число слайдів залежить від тривалості виступу. Зазвичай у презентації для 10-хвилинного виступу — 10–12 слайдів, більшу кількість школярі сприймають важко.
Багато матеріалів, розміщені на «МійКлас», відмінно підходять для використання у презентації. Наприклад, інформацію з розділу «Предмети» дуже зручно розміщувати на слайдах, тому що там є готові правила, приклади та визначення.
Теоретична вибірка на тему «Рослина — живий організм» гармонійно впишеться у вашу презентацію з біології:
У розділі «Історія» можна знайти багато матеріалів на тему: «Чим уславилися князі Київської Русі».
А в «Українській мові» ви побачите короткі правила у вигляді прикольних малюнків.
Кілька цікавих ідей для презентацій
Тепер розберемо сім незвичайних способів, як можна використати презентації у навчальному процесі на різних предметах.
Українська мова. Замість викладати суху теорію усно, зробіть презентацію, а наприкінці помістіть інтерактивний тест, на питання якого учні відповідатимуть по черзі.
Фізика. Розбираючи чергову тему, наприклад, «Деформація тіл. Сила пружності. Закон Гука», покажіть анімаційний ролик або міні-відео, де видно, як сила пружності впливає на тіло.
Хімія. Поєднайте теорію з практикою. Нехай текстовий формат пояснює реакції, а кожна їх підкріплюється коротким відео, у якому проводять ці експерименти.
Я досліджую світ. Обговорюючи розділ «Громадські місця. Поведінка у громадських місцях», навести графічні приклади у вигляді картинок про те, що кожен громадянин повинен знати, що у громадських місцях треба дотримуватися правил поведінки.
Біологія. Розповідаючи учням про певну систему організму, покажіть анімовані зображення органів та клітин.
Історія. Розповідаючи про події далекого минулого, покажіть їхній зв'язок із сучасністю. Обговорюєте тему «Українські січові стрільці»? Підкажіть школярам, які книги можна прочитати на дану тему.
Географія. Розповідаючи про конкретний регіон, не забудьте і його мешканців. Наведіть красиві картинки, які демонструють побут, традиції та звичаї.
Підібрати матеріали для презентації
Отже, презентація — це не марна технологія, яку нам так наполегливо нав'язує система сучасної освіти. За допомогою грамотно складеної презентації ви захопите увагу слухачів, розкажете і покажете їм багато цікавого й в інтерактивній формі донесете до них матеріал, що вивчається.